Już niedługo, bo 7 i 8 czerwca 2021 r., Katowice będą gospodarzem Kongresu Polityki Miejskiej. Wydarzenie to stanowi największe w naszym kraju forum wymiany doświadczeń w zakresie kształtowania i wdrażania polityk miejskich. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządu, władz samorządowych oraz środowisk eksperckich. Cieszę się, że to właśnie Katowicom przypadł zaszczyt jego organizacji – trudno o lepszą lokalizację. Nasze miasto, które kiedyś swój rozwój i pozycję budowało na przemyśle i górnictwie, dziś czerpie z zupełnie innych „surowców” – są nimi kultura, nowe technologie, a w szerszym ujęciu kreatywność, przedsiębiorczość i dynamizm mieszkańców. Rolą władz miasta jest umiejętnie te zasoby pielęgnować, stwarzać dogodne warunki do ich rozwoju. Dostrzegać zagrożenia, ale przede wszystkim szanse i możliwości. Transformacja, którą Katowice przeszły w ostatnich dekadach sprawiła, że z typowego ośrodka przemysłowego narodziło się miasto tętniące nową energią, ze zrewitalizowanymi terenami postindustrialnymi, mnogością zieleni, kulturą na wysokim poziomie i licznymi programami prospołecznymi, których autorami nierzadko są sami mieszkańcy. Ta przemiana jest wspólnym dziełem wielu środowisk, osób i instytucji. Nie byłaby możliwa bez sprzyjającej sytuacji gospodarczej i potrafiących się w niej odnaleźć przedstawicieli świata biznesu, bez wizjonerskich artystów i kreatywnych aktywistów społecznych, bez zaangażowanych mieszkańców i przede wszystkim odpowiedzialnych władz miejskich, które potrafią stworzyć dogodne warunki, by ta skumulowana energia działała z korzyścią dla wszystkich obywateli. Taki cel powinna osiągać dobrze opracowana polityka miejska.
Jestem przekonany, że zbliżający się Kongres pozwoli nam podzielić się dobrymi praktykami i wypracować optymalne rozwiązania służące rozwojowi naszych miast. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, nasze spotkanie niestety będzie miało charakter wirtualny. Wierzę jednak, że najbliższa przyszłość przyniesie nam wiele okazji, by spotkać się na żywo – również w Katowicach.
Serdecznie zapraszam!
Marcin Krupa
Prezydent Katowic
http://welcome.katowice.eu/pl/
Od lat dla ludzi przyjeżdżających do stolicy Górnego Śląska punktem charakterystycznym była wieża szybu kopalni. Dziś również tak jest. Jednak widoczna z daleka wieża „Warszawa II” pełni zupełnie inne funkcje. Dostała drugie życie stając się tarasem widokowym na kolorowe i nowoczesne Katowice. Jej przemiana była elementem rewitalizacji przestrzeni po dawnej kopalni. Na terenach tych powstała Strefa Kultury, miejsce unikatowe w skali nie tylko Polski, ale całej Europy. Powstały tu zachwycające architekturą gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Strefę dopełniają Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa nawiązująca bryłą do statku kosmicznego oraz nowoczesny biurowiec. KTW, ze zwracającą uwagę konstrukcją, który jest najwyższym budynkiem w województwie Śląskim.
To właśnie Strefa Kultury stała się nowym symbolem Katowic. Miasta, w którym dokonała się niezwykła metamorfoza na niemal wszystkich polach. Nie było by jej bez przemiany katowiczan, którzy pokochali swoje miasto, stając się jego ambasadorami. To przebudzenie rozpoczęło się na dobre kilka lat temu, podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i trwa nadal. Dumni ze swojej małej ojczyzny mieszkańcy są największym atutem Katowic. Ich zaangażowanie aktywuje zmiany w stolicy województwa śląskiego, jednego z najlepiej rozwijających się miast w Polsce.
Program szczegółowy wydarzenia dostępny jest na platformie po rejestracji